Türksat ve E-Devlet Kapısı

e-Devlet Kapısı’nın kurulması, işletilmesi ve yönetilmesi görev ve sorumluluğu 20/4/2006 tarihli ve 26145 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 24/3/2006 tarihli ve 2006/10316 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Başbakanlık adına Ulaştırma Bakanlığı’na verilmiştir. Anılan Bakanlar Kurulu Kararı ve 10/08/2006 tarih ve 26255 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2006/22 sayılı Başbakanlık Genelgesi gereği, kamu hizmetlerinin elektronik ortamda, ortak bir platformda ve vatandaş odaklı sunumu için iş süreçlerinin gözden geçirilmesi, içerik yönetimi, entegrasyon ile ilgili standartlar ve gerekli hukuki düzenlemeler konusundaki çalışmalar, Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının etkin katılımıyla Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. tarafından yürütülmektedir.

e-Devlet Kapısı Nedir?

e-Devlet Kapısı, Devlet hizmetlerinin tek nokta üzerinden vatandaşa ulaştırılması için hazırlanmış bir üründür. İster Web üzerinden istenirse mobil cihazlar ile kullanıcıların devlet hizmetlerine hızlı, güvenli ve kesintisiz ulaşabilmesi amaçlanmaktadır.

e-Devlet Kapısı’nın bir diğer amacı da e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza ve İnternet Bankacılığı gibi kimlik doğrulama sistemleri ile en güncel bilgiye, sadece ilgili kişinin ulaşmasının sağlanmasıdır.

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan hizmetlerle,

• Bürokrasinin Azaltılması

• Vatandaşın Devlet Kapısına Değil, Devletin Vatandaşın Ayağına Gitmesi

• Daha kaliteli, Daha Hızlı, Daha Kolay, Düşük Maliyetli ve 7/24 Hizmet Sunumu

• Şeffaflığın Sağlanması ve Hizmetlere erişimde eşitlik sağlanması hedeflenmektedir.

e-Devlet Kapısı engellilerin de kolayca kullanabilmesini sağlayacak ilgili uluslararası kabul görmüş teknik standartlara azami ölçüde uyum gösterecek tasarım özelliklerine sahiptir.

160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezi’ne ek olarak, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesapları üzerinden de kullanıcılarına bilgi desteği vermektedir.

e-Devlet Kapısı, 18 Aralık 2008 tarihinde hizmete girmiş olup, sağladığı altyapıyla birçok ülke tarafından da örnek alınan bir yapıdadır.

E-Devlet Kapısı Mobil Uygulamaları

Mobil cihazlar için e-Devlet Kapısı, kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden e-Devlet Kapısı’na erişebilmelerini sağlayan bir uygulamadır. İlk defa 7 Ekim 2009 tarihinde CeBIT Bilişim Fuarında düzenlenen bir törenle Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından hizmete açılan Mobil Devlet uygulaması aracılığıyla uygun bir cep telefonu ile e-Devlet Kapısı’ndan 7/24 hizmet almak mümkündür.

Yenilenen e-Devlet Kapısı Mobil uygulaması ile e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan hizmetlere mobil cihazınız ile daha hızlı erişebilirsiniz. Uygulama ihtiyacınız olan hizmetlere daha kolay ulaşabilmeniz için sizi tanır ve size uygun hizmetler önerir. Hakkınızda oluşan gelişmeler ile ilgili anlık bildirimler gönderir.

E-Devlet Nedir?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

Türksat Kablonet

Türksat Kablonet

Türksat Kablotv

Türksat Kablotv