AKN (Adil Kullanım Noktası) Nedir?

AKN (Adil Kullanım Noktası) Nedir?

AKN yani Adil Kullanım Noktası, internet kullanıcılarının şebekeyi kullanmaları sırasında yoğun veri trafiğine sebep olacak davranışların ve bu trafik sebebi ile ortaya çıkabilecek olan hasara, teknik problem ve ağdaki verim kaybının önüne geçebilmek amacı ile düşünülerek yürürlüğe girmiş bir uygulamadır. Bu uygulama telekomünikasyon şirketleri tarafından müşterilerin mağdur olmaması için hem aynı kalitede hem de daha sağlıklı bir şekilde hizmet alabilmeleri için devreye sokulmuş bir uygulama olarak tanımlanır.

AKN’nin Çalışma Prensibi

Adil Kullanım Noktası’nın temel çalışma prensibi, internet kullanıcılarının belirli bir kullanma limitini aştıktan sonra internet hızlarının düşürülmesi ve böylelikle yoğun veri trafiğinin önüne geçilerek kullanıcıların sınırlandırılması olarak ifade edilebilmektedir. Normal şartlarda 25 mbps hız ile internet kullanan kişilerin AKN’yi aşması ile birlikte hızı anlaşmada yer alan hıza düşürülecektir.

Türkiye’de Adil Kullanım Kotası

Türkiye’de yer alan internet sağlayıcı şirketlerinin müşterilerine uygulamakta olduğu AKN, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK tarafından denetlenmektedir.

Gelen Tepkiler, Düzenlemeler ve Kaldırılmasına İlişkin Detaylar

BTK, TİB ve ESB’nin başlıca muhatap olarak gösterildiği ve Change.org sitesi üzerinde başlatılmış olup, birçok kişi tarafından imza alan Adil Kullanım Kotasına tepki kampanyası, 2015 yılında en çok imzalanan kampanyaları arasında yer almıştır. Bu nedenle de BTK gerekli düzenlemeleri yapmış ve 27 Aralık 2016 tarihinde bir karara varmıştır. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 2018 yılında AKN’nin sona erdirileceğini belirtmiştir.

BTK’nın Kararı

 1. Sınırsız ya da limitsiz olarak duyurulmuş olup, AKN uygulanmakta olan paket ve tarifelerde, tüketicilere doğru ve eksiksiz bilginin verilmesi ve şeffaflığın sağlanabilmesi için;
  • Bahsi geçen tarife ve paketlerde AKN kullanıldığının he türlü tanıtım, reklam ve duyurusunun yapılması,
  • Bahsi geçen tarife ve paketlerin tüm mecralarda yapılacak olan bilgilendirmelerinde AKN seviyesine ve AKN’ye erişilmesinin ardından internet erişim hızı başta olmak üzere bu konu ile ilişkin tüm bilgilerin detaylı bir şekilde verilmesi,
  • Güncellik bilgisinin verilmesi için AKN’nin %80 ve %100’üne ulaşıldığı esnada bilgilendirmek için bir kısa mesajın gönderilmesine karar verilmiştir.
 2. Maddenin 3. Kısmında bahsi geçen bilgilendirmenin, İnternet Servis Sağlayıcılığı, Uydu ve Kablo TV, Sabit Telefon hizmeti sunan işletmelerin bilgilendirme yapacak telefon numarası olmaması ya da ilgili kişinin cep telefonunun kısa mesaj gönderimine kapalı olması halinde bilgilendirmenin, sesli yanıt sistemi ya da e posta gibi yollarla yapılmasına karar verilmiştir.
 3. Maddenin 3. Kısmında bahsi geçen bilgilendirmenin, “Son X kadarlık kullanımlar dahil olmayabilir” ve buna benzer ifadeler ile detaylandırılması gerekmektedir.
 4. Bilgilendirme almak istemeyen kişilerin bu talepleri yerine getirmesi gerekmektedir.
 5. Mobil şebeke işletmecilerinin mobil genişbant internet paket ve tarifelerine AKN sonrasında asgari 128 Kbit/sn internet hızı kullanılmasına karar verilmiştir.
 6. Sabit şebeke işletmecilerinin AKN uygulayacağı sabit genişbant internet paket ve tarifelerinde AKN’nin ardından veri indirime hızları aşağıdaki gibi olacaktır.
 7. 02:00 ve 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan internet kullanımlarının Adil Kullanım Noktası’na dahil edilmemesine ve Adil Kullanım Noktası’nın aşılıp aşılmadığına bakılmadan bu saatler arasında normal hızın kullanılmasına karar verilmiştir.
 8. İşletmeciler tarafından ilgili hazırlıkların yerine getirilmesi ve İşbu Kurul Kararının ilk 5 maddeyi en geç 1 Mart 2017 tarihine dek yerine getirmesi gerekmektedir. Bununla birlikte 6. ve 7. Maddelerin de en geç 1 Mayıs 2017 tarihine kadar uygulamaya başlaması gerekmektedir.
 9. İşletmecilerin Adil Kullanım Noktası uygulamasını içermeyen tarife ve internet paket sayısını arttırması gerekmektedir.
 10. Adil Kullanım Noktası ile ilgili olarak işletmeciler ve kurum tarafından istenilmiş olan tüm analiz, bilgi ve belgenin eksiksiz bir şekilde gönderilmesi ile birlikte bahsi geçen bilgilerin icra tarafından raporlanıp 31 Aralık 2017 tarihine dek Kurul’a takdime edilmesi gerekmektedir.
 11. 31 Aralık 2018 tarihinde Adil Kullanım Noktası ile ilgili tüm uygulamaların tamamen sona verme kararına varılmıştır.