AKN’siz İnternet

Adil kullanım noktası ya da adil kullanım kotası uygulaması, mevcutta bulunan altyapı kaynaklarının tüm kullanıcılar için eşit kalitede hizmet sağlayabilmesi amacı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından uygulamaya konulan bir yöntemdir.

Aslında AKN yani Adil Kullanım Noktası, internet kullanıcılarının kullanım sırasında yoğunluk gibi nedenlere bağlı olarak teknik problem yaşamalarının, hasar ortaya çıkmasının ve internet ağındaki verimliliğin düşmesinin önüne geçmek amacı ile planlanmış bir uygulamadır. Genel olarak bu uygulama internet kullanıcılarını mağdur etmemek ve herkese eşit, aynı kalitede ve sağlıklı bir hizmet verebilmek için yürürlüğe konulmuştur.

AKN Nasıl Çalışır?
AKN yani Adil Kullanım Noktası uygulamasının temel çalışma ilkesi, internet kullanıcılarının belli bir kullanım sınırının ardından internet hızlarının düşürülmesi ile yoğun veri trafiğinin önüne geçmek ve bu doğrultuda da internet kullanıcılarını sınırlandırmaktır. Örnek vermek gerekirse; normalde internet bağlantı hızı 20 mbps olan bir internet kullanıcısına adil kullanım kotası kapsamında sunulan hizmetin, 5 GB’lık bir internet bağlantısı kullanımından sonra alacağı hizmetlerin hızının 3 mbps hıza düşürülmesi koşulunun olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda 700 MB boyutlarındaki bir dosya yaklaşık 5 dakika gibi bir sürede kolay bir şekilde indirilebilirken, belirlenmiş olan bu 5 GB internet kullanım sınırının aşılması halinde hızın 3 mbpsye düşürülmesi ile beraber aynı kullanıcı aynı bağlantısı ile aynı dosyayı bu defa yaklaşık 19 dakika gibi bir sürede indirebilir.

AKN’siz Uydunet İnternet Tarifeleri
AKN uygulaması ile ilgili olarak kamuoyunda çeşitli eleştiriler de bulunuluyor. Bu yüzden internet kullanıcıları Adil Kullanım Noktası engeline takılmayacak Sınırsız İnternet tarifelerine yönelmeye başladılar. Kablonet’in kullanıcılarına sunduğu bazı tarifelerde böyle bir engel söz konusu değildir. Ancak bu abonelere taahhüt edilen hız da Docsis 3.0 standartlarına uygun modemler ile sağlanıyor.

AKN’siz Kablonet Uydunet İnternet Kampanyaları
Türksat Kablonet hizmet verdiği illerde kullanıcıların AKN gibi bir sorun ile karşılaşmamaları için Sınırsız Fiber İnternet Kampanyalarını duyurdu. Böylece Kablonet aboneleri seçtikleri kampanyaya bağlı olarak ay boyunca AKN sorunu yaşamadan kaliteli bir internet hizmeti almanın keyfini çıkarabiliyorlar. Şu anda Kablonet AKN’siz internet kampanyası olarak sunulan 2 adet kampanya bulunmaktadır. Bu kampanyalar ise “Gerçek Sınırsız Kampanya” ve “Sınır Sizsiniz Kampanyası”dır.

Gerçek Sınırsız Kampanya
Gerçek Sınırsız Kampanya’da, Analog Kablo TV, Kablo TV Temel Paket, Kabloses Her Yöne 50 Dakika ve 10 mbpsye kadar sınırsız ya da 25mbpsye kadar sınırsız Kablonet tarifeleri bulunuyor. Taahhüt süresince internet hızının 10 mbps’ye kadar olanının tercih edilmesi halinde aylık ödenecek tutar 66,99 TL olurken, internet hızının 25 mbpsye kadar olanının tercih edilmesi halinde ise aylık ödenecek tutar 99,99 TL oluyor. Üstelik bu Gerçek Sınırsız Kampanya kapsamında internet abonelerinden numara tahsis ücreti olan 12 TL alınmamaktadır.
Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

Sınır Sizsiniz Kampanyası
Sınır Sizsiniz Sınırsız Fiber İnternet Kampanyası’nda, Analog Kablo TV, Kablo TV Temel Paket, Kabloses Her Yöne 50 Dakika ve 10 mbpsye kadar akıllı sınırsız ya da 25 Mbps’ye kadar akıllı sınırsız Kablonet tarifeleri bulunuyor. Taahhüt süresince internet hızının 10 mbps’ye kadar akıllı sınırsız olanının tercih edilmesi halinde aylık ödenecek tutar 59,99 TL olurken, internet hızının 25 mbpsye kadar akıllı sınırsız olanının tercih edilmesi halinde ise aylık ödenecek tutar 69,99 TL oluyor. Aynı şekilde bu kampanyada da internet abonelerinden numara tahsis ücreti olan 12 TL alınmıyor. Ancak kampanyaya abone olabilmek için 24 aylık bir taahhüt verilmesi gerekmektedir.
Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!