Kategori: Sinema

The postman’s white nights (belye nochi pochtalona alekseya tryapitsyna) – [Film]

Venedik’te Altın Aslan için yarışan ve bir çok festivalde ödüller kazanan yapım; dünyadan yalıtılmış bir Rus köyünün yaşamından bir kesit sunuyor. Yakınlardaki uzay istasyonuna son derece zıt bir şekilde neredeyse taş devri koşullarında yaşayan köylülerin, dış dünya ile tek bağları, postacı ve onun ulaşımını sağlayan teknesidir. Köydeki kadınlardan birine aşık olan postacı, kadının köy yaşamından […]


Second mother (que horas ela volta?) – [Film]

Sundance Jüri Özel ve Berlin Panorama ödüllerinin dışında 26 ödül daha kazanmış yapıt yönetmeninin en ünlü eserlerinden biridir. Kızı Jessica’yı yetiştirmeleri için Brezilya’nın kuzeyindeki akrabalarının yanına bırakan Val, Sao Paulo’da zengin bir ailenin yanında sevgi dolu bir dadı olarak çalışmaktadır. Jessica 13 yıl sonra annesini ziyarete geldiğinde, annesinin ailenin yanında bir köle gibi çalışmasından rahatsız […]


Where do we go now? (et maintenant on va où? ) – [Film]

Cannes’da, San Sebastian’da ve Toronto’da beğeni toplayan, ödüller kazanan bir barış inşası hikayesi. Savaşın ardından yaralarını sarmaya çabalayan köylüler Müslümanı, Hıristiyanı omuz omuza birlikteliklerini sürdürmekteler. Ne var ki, dini çatışma haberleri, zaten hassas olan dengeleri bozmak üzeredir. Şiddet girdabına kapılmamaları için erkeklere hâkim olma görevini, ne pahasına olursa olsun, yine kadınlar üstlenecektir.


I am nero ( soy nero) – [Film]

Berlin’de Altın Ayıya aday gösterilen film, Meksikalı genç Nero’nun hikayesini anlatmakta. Nero kaçak olarak girdiği ABD’den sınırdışı edilince tekrar yasadışı yollarla ABD’ye girer ve vatandaşlık için kısayol olan ABD ordusuna yazılır. Amacından sapmayan Nero, kimliğini kazanmak için savaşacaktır.


The last hammer blow (le dernier coup de marteau) – [Film]

Altın Aslan için Venedik’te yarışan şiirsel bir büyüme öyküsü. 14 yaşındaki Victor, kanser hastası annesi ile birlikte karavanda yaşamaktadır. Komşu karavandaki bir kıza da aşık olan Victor, annesinin tedavi masrafları gittikçe arttığı için, yardım amacıyla, hiç tanımadığı babasına ulaşmaya çalışır. Ünlü bir orkestra şefi olan babası bu sırada yakınlardaki konseri yönetecektir.